poniedziałek, 11 czerwca 2012

Recenzja

Witam!



Dziś recenzja płyty Soap&Skin o tytule ‘Lovetune for vacuum’.



Jest to debiutancka płyta artystki, która naprawdę nazywa się Anja Plaschg i pochodzi z Austrii. Album został wydany w 2009 roku -kiedy Anja miała 19 lat- i zawiera 13 piosenek. Wszystkie piosenki są napisane, zaaranżowane i wyprodukowane przez Soap&Skin. Najważniejszym elementem muzycznym utworów są dźwięki pianina i wokal Anji. Dodatkiem są wiolonczela, kontrabas czy altówka. Kompozycje Soap&Skin są nieco zróżnicowane, niektóre nawiązują do dawnych klasycznych brzmień, inne do współczesnych alternatywnych. Niektóre są szybkie i bardziej dynamiczne, inne  wolne, spokojniejsze. 



Piosenki są dość poważne,mroczne, tajemnicze i  surowe, bez zbędnych dodatków, choć Soap&Skin czasem eksperymentuje też z elektronicznymi wstawkami. Warstwa muzyczna i tekstowa płyty jest zazwyczaj ciężka, melancholijna, niepokojąca. Zdarzają się jednak melodie błogie, spokojne i nawet relaksujące, co nieraz kontrastuje z warstwą tekstową. Teksty wyłącznie w języku angielskim mówią o smutki, żalu, tęsknocie, raniących wspomnieniach.  



Bardziej ciekawa jest dla mnie warstwa muzyczna płyty i to głównie dla niej słucham piosenek Soap&Skin. Szczególnie podobają mi się partie pianina. Jeśli chodzi o warstwę tekstową, to często jest chaotyczna i po prostu nie rozumiem co autorka miała na myśli. 



Jeśli chodzi o wygląd płyty, to jest interesujący i oddaje jej klimat. Na tekturowej okładce zaciemniony portret poważnej Anji, z tyłu tytuły kolejnych piosenek i informacje o wydawnictwie. W środku przezroczyste pudełko na którym oprócz tytułów piosenek są też podziękowania od autorki. Wewnętrzna strona tekturowego pudełka to po jednej stronie teksty piosenek. A po drugiej można zobaczyć utwór plastyczny, jak przypuszczam autorstwa samej Soap&Skin, gdyż swego czasu uczyła się w szkole plastycznej. Żeby swobodnie przeczytać teksty piosenek i obejrzeć dzieło Anji, trzebaby zniszczyć tekturowe opakowanie czego do tej pory nie zdecydowałam się zrobić.

Oto jak wygląda płyta:




 Podsumowując płyta jest moim zdaniem udanym debiutem, 19-stoletniej wówczas Anji. Kilka utworów zapada w pamięć już po pierwszym przesłuchaniu, inne zyskują na kolejnych. Płytę mogę polecić każdemu kto lubi alternatywną, poważną muzykę z pianinem i kobiecym wokalem. Nie polecam osobom, które oczekują wiele po pierwszym przesłuchaniu, bo płyta może im się po prostu znudzić i wydać nieciekawa.





Teledysk do piosenki Thanatos:




Serdecznie zapraszam do odsłuchania całej płyty








poniedziałek, 4 czerwca 2012

Closterkeller


Witam, 
Dziś… Closterkeller! :)

Post o polskiej muzyce gotyckiej musi się zaczynać od grupy Closterkeller.
Zespół powstał w 1988 roku w Warszawie, a liderką i jedyną członkinią, która od początku do dziś należy do grupy jest wokalistka Anja Orthodox. Nazwa zespołu wzięła się od nazwy wina Klosterkeller.

(lastfm.pl)

Choć najczęściej określa się ją (słusznie) mianem ‘gotycka’, muzyka, którą prezentuje Closterkeller to bardzo zróżnicowana mieszanka rocka, metalu, czy zimnej fali, zależnie od okresu działalności zespołu, od płyty czy konkretnej piosenki.
Teksty Clostera są często pesymistyczne (śmierć, samotność, ból), bo jak sama przyznaje ich autorka Anja radość jej w ogóle nie inspiruje. Można jednak w tekstach znaleźć także pozytywny przekaz.

(lastfm.pl)


Zespół dorobił się 9 albumów studyjnych, co ciekawe większość z nich nazwana jest kolorami.

Purple
Blue
Violet
Scarlet
Cyan
Graphite
Nero
Aurum
Bordeaux


A oto kilka z moich ulubionych piosenek Closterkellera. (Wybór był trudny :P) Enjoy! ;)

Piosenka z pewnością bardzo gotycka :P 'Zaklęta w marmur'


Była mowa o winie? Jest i wino. Czerwone :)Closterkeller - Czerwone wino



Jedna z najpopularniejszych piosenek Closterkellera. 'Agnieszka'

 
Jedna z niewielu pogodnych piosenek zespołu i jedna z baaardzo niewielu polskich piosenek o macierzyństwie. 'Babeluu'



Tytuł piosenki, a zarazem jednej z płyt zespołu - 'Scarlet'




Interesujący wstęp instrumentalny :) Closterkeller - Dwie połowy 



Jest moc! ;) 'Maska'




Ach, ten Shakespeare...  ;) Closterkeller - Lady Makbet



Zespół Closterkeller jest na tyle zróżnicowany, że na pewno każdy znajdzie coś co mu się spodoba. To była tylko mała próbka twórczości, zapraszam do słuchania innych piosenek i oglądania teledysków :)

niedziela, 22 kwietnia 2012

Victoria Francés


Witam :)

Dziś coś dla oczu – twórczość Victorii Francés. Jej ilustracje/rysunki/obrazy bardzo kojarzą się z gotykiem. Przedstawiają głównie kobiety: anioły, demony, wróżki, czarownice, wampiry i inne postacie fantastyczne. Wszystkie obowiązkowo w gotyckich kreacjach (suknie, gorsety) i najczęściej w mrocznej scenerii: cmentarza, ruin, lasu. Śmierć, tajemniczość, gorycz, smutek, zło to uczucia, które przedstawiają prace Victorii. Zapraszam do oglądania :)


Niektóre reprodukcje prac Victorii można kupić np. w Empiku lub w sklepach internetowych...



Taki oto plakat mam w pokoju :)
                                   
 ...Co ciekawe są to nie tylko plakaty. Nabyć można także kalendarze czy puzzle



Moje puzzle... czekają... aż ktoś je ułoży :P
                                   

 W niektórych obrazach Francés przedstawia samą siebie



 Autoportret artystki

Najbardziej inspirują ją literatura (romantyczna, grozy, fantastyka), sztuka, muzyka (Dark Sanctuary) i film.






     

 






















































































Na oficjalnej stronie artystki możemy przekonać się, że już od najmłodszych lat wykazywała zainteresowanie sztuką :)





Mam nadzieję, że twórczość Victorii Francés się Wam podoba :)
Wszystkie powyższe obrazy (a także wiele innych) można znaleźć na stronie: http://www.victoriafrances.es 



P.S. Skoro jesteśmy w temacie rysunku, to dostałam takiego oto Anioła :) Dziękuję :)


by Tomek




czwartek, 12 kwietnia 2012

Oh my Got! :D


Witam :)

Dziś również notka o gotach, ale trochę mniej poważnie :) enjoy! :)

Mimo, że Goci są zazwyczaj bardzo skryci, to internetowe portale dużo o nich wiedzą…  Oto kilka przykładów:
-Gdy goci chcą coś wyjaśnić (a raczej wyczernić), nie mówią "dla jasności" tylko "dla mroku" lub "dla ciemności"


Got próbujący wyjaśnić kim jest... (kwejk.pl)

-Ulubionym wokalistą Gotów jest Karel Gott
-Ulubionym instumentem Gota jest fagot
-Ulubione utwory gotów:  ‘Got save the Queen’,  ‘I Got You, Babe’, ‘Smells Like Got Spirit’
-Ulubiony kolor gota to głęboka czerń. Najlepiej wyprana w Perwoll Black Magic

Mhroczhny goth! (thechive.com)

-Goth nie lubi gothować (czyt. gotować), je rzeczy przygothowane (czyt.przygotowane)

(kwejk.pl)

-Got jeździ tylko Peugot-em
-Got płaci gotówką
-Got gra w Goci Goci łapki

(demotywatory.pl)
 Goci też mogą być ekologiczni:





Mhroczhna ghothka (thechive.com)






czwartek, 29 marca 2012

Subkultura gotycka

 Witam:)

Dziś krótko o subkulturze gotyckiej.

Jej korzenie sięgają lat 80. i postpunkowej nowej fali. Określenie 'gotycki' bierze się od skojarzenia z najmroczniejszym okresem w historii cywilizacji.
Goci to grupa o szerokich, czasem skrajnie różnych zainteresowaniach. Zafascynowani są etosem średniowiecznego rycerstwa, wojny, heroicznej śmierci, mistycyzmem (również chrześcijańskim), przepowiedniami apokaliptycznymi, mitologią. W obszarze ich zainteresowań są także magia, okultyzm, wampiryzm, demonologia, parapsychologia. Te mroczniejsze elementy są jednak często traktowane jedynie powierzchownie, jako oprawa.


(niespodzianka.pl)

(mirabella.pl)

Najważniejszym wyznacznikiem subkultury jest muzyka. Ta, której słuchają goci bywa bardzo zróżnicowana. Przykłady nurtów związanych z gotykiem to: cold wave, dark wave, różne rodzaje rocka i metalu (dark, gothic, doom, symfoniczny, progresywny), muzyka industrialna czy industrialno-elektroniczna.
Określenie 'muzyka gotycka' po raz pierwszy zostało użyte w stosunku do The Doors i Davida Bowiego. Za prekursora gatunku uważa się -wykonujący cold wave- zespół Bauhaus. Inni reprezentanci muzyki gotyckiej to: Joy Division, X-Mal Deutschland, Clan of Xymox, Dead Can Dance, The Cure, Lacrimosa, The Sisters of Mercy.
Jedną z pierwszych w Polsce i do tej pory najważniejszą grupą reprezentującą muzykę gotycką jest zespół Closterkeller. Z polskich wykonawców warto zwrócić uwagę także na Artrosis.

Closterkeller - Agnieszka

Artrosis - Szmaragdowa Noc

Goci zainteresowani są także literaturą, sztuką i filmem. 'Dracula', 'Nosferatu', 'Frankenstein' to tytuły bliskie gotom.
 
W popularyzacji gotyku w Polsce dużą rolę odegrał dziennikarz Programu III Polskiego Radia Tomasz 'Nosferatu' Beksiński.
 Dla polskich (i nie tylko) gotów ważnym wydarzeniem jest coroczny festiwal Castle Party organizowany na zamku w Bolkowie. Innym popularnym festiwalem jest Wave-Gotik-Treffen w niemieckim Lipsku.

Oprócz zróżnicowanej muzyki, różny jest także wygląd gotów. Niektórzy wybierają klasyczne stroje inspirowane średniowieczem czy XIX-stym wiekiem (rozkloszowane suknie, koszule z żabotami), gdzie dominuje czerń z dodatkiem czerwieni i fioletu. Inni wolą krzykliwe, kolorowe, futurystyczne kreacje.
Jeśli chodzi o makijaż to często spotykana jest bardzo blada twarz, krwistoczerwone usta, ciemny i wyraźny obrys oczu, czarne paznokcie, włosy raczej czarne (choć bywają też blond, czy rude) i raczej długie.
 Członkowie subkultury gotyckiej często bywają myleni z metalowcami czy satanistami, ze względu na swój mroczny wizerunek, który dla laików wydaje się być taki sam we wszystkich tych grupach.



(zapytaj.onet.pl)

(zoe-delay.de)

(szokblog.pl)


Goci mają dystans do świata. Reprezentują postawę namiętną, romantyczną. Są uważani (lub uważają się) za osoby (nad)wrażliwe, delikatne, niezrozumiane. Słuchają muzyki, chodzą na koncerty, prowadzą pamiętniki internetowe, w których nadają sobie imiona, pseudonimy.

Subkultura gotycka jest trudna do zdefiniowania. Niektórzy uważają nawet, że coś takiego nie istnieje, że to tylko muzyka i ubiór, ale żadna głębsza ideologia. Goci mają różnorodne upodobania, co objawia się przede wszystkim skrajnie różnym wyglądem i skrajnie różnym upodobaniom muzycznym.





poniedziałek, 12 marca 2012

Co to znaczy subkultura...?


Witam :)

Otrzymałam zadanie: umieścić na blogu wywiad. Warunkiem był temat rozmowy - zbliżony do tematyki bloga, oraz osoba rozmówcy - pracownik uczelni na której studiuję. Przez te ograniczenia, zadanie okazało się trudne, ale mus to mus :)
Wg niektórych goci to subkultura, wg innych zupełnie nie. Postanowiłam spróbować rozwiać wątpliwości i porozmawiać o samym pojęciu 'subkultura'. Teraz, po rozmowie nie żałuję wyboru, temat subkultur okazał się ciekawym zagadnieniem. Zrozumiałam, że 'subkultura' to nie do końca to czym myślałam, że jest. Do tej pory to słowo kojarzyło mi się jedynie z grupami młodzieżowymi, z chęcią buntu i przeciwstawiania się normom. Okazuje się, że jest to szerokie pojęcie i dotyczy właściwie każdego człowieka. Uświadomiła mi to rozmowa z socjolog mgr Magdaleną Piejko, pracownikiem naukowym w Instytucie Socjologii na Uniwersytecie Opolskim. Zapraszam do lektury :)

mgr Magdalena Piejko


Magdalena S.: Czym jest subkultura?

Mgr Magdalena Piejko: Pojęcie subkultury należy rozpatrywać w powiązaniu z kulturą w ogóle. Każde ze społeczeństw ma swoją kulturę na którą składają się, w dużym skrócie,  normy, wartości, symbole oraz wytwory materialne. Wyróżnienie subkultur wynika z tego, że społeczeństwo jest wewnętrznie zróżnicowane i podzielone, t.zn. należymy do różnych grup społecznych, organizacji, stowarzyszeń, czy grup towarzyskich. Członkowie każdej z nich wytwarzają swój własny, specyficzny świat, w którym odbijają się te ogólne kwestie związane z funkcjonowaniem społeczeństwa. Członkowie konkretnej grupy wytwarzają swoje własne normy, wartości, symbole, idee, poglądy, cele. Subkultura jest więc częścią ogólnej kultury.

M.S.: Co wyróżnia subkultury od innych grup w społeczeństwie?

M.P.: Potocznie rozumie się subkulturę jako subkulturę młodzieżową (punkowcy, hipstersi, skejtowcy), czyli grupę osób, która ubiera się inaczej niż reszta, słucha określonego rodzaju muzyki, ma swój własny socjolekt – żargon, slang, ma specyficzne poglądy, cele życiowe. Patrząc na nich możemy stwierdzić, że odróżniają się od innych. Ale z socjologicznego punktu widzenia to subkulturą będzie każda grupa społeczna wytwarzająca swój własny, specyficzny świat i styl życia oraz sposób działania, dlatego subkulturą będą także grupy zawodowe, jak np. dziennikarze, nauczyciele, wojskowi. Dziennikarze mają specyficzny styl życia, swoje własne powiedzenia, specyficzny dla siebie język, wyróżniające ich rekwizyty, sposób ubierania. Stereotypowe wyobrażenie dziennikarza to: koszula w kratkę, notes pod ręką, okulary, aparat przewieszony na szyi, kamizelka z mnóstwem kieszeni, rozczochrane włosy bo np. całą noc pisał artykuł. 
Subkulturą może być też grupa etniczna np. mniejszość niemiecka, Ślązacy.
Subkultury nie należy kojarzyć wyłącznie z młodzieżowymi stylami życia. Subkultura to nie alternatywa, nie jest to coś przeciwnego ogólnie obowiązującym normom społecznym. Jeśli chcemy mówić o alternatywach, to należy posłużyć się pojęciem kontrkultura np. hipisi, pacyfiści, anarchiści. Kontrkultura polega na tym, że osoby które do niej należą przeciwstawiają się uznanemu porządkowi społecznemu, np. wg pacyfistów przemoc czy udział w działaniach zbrojnych nie powinny stanowić podstawy działań społecznych ani środka do osiągnięcia celów , czy to politycznych czy gospodarczych. Subkultura jest więc czymś innym niż kontrkultura, choć potocznie utożsamia się te dwa pojęcia. Subkultura w ogólnym zarysie działa w ramach ogólnie przyjętych norm, a kontrkultura jest przeciwko nim: protestuje.

M.S.: Co powoduje, że subkultury powstają? Czy są jakieś mechanizmy?

M.P.: Trzeba by sobie zadać pytanie: co powoduje w ogóle, że ludzie tworzą grupy społeczne, że chcą należeć do jakichś grup społecznych? Jeśli przyjmiemy, że subkultura to grupa społeczna, która ma własny świat, to co powoduje, że ludzie chcą do takiej grupy należeć? Chcą być inni od całej reszty, chcą się odróżnić. Głównym mechanizmem jest dążenie do  przynależności do grupy, poczucia bycia częścią jakiejś wspólnoty, poczucie odrębności, chęć budowania więzi z ludźmi w oparciu np. o wspólne cele i  idee, które uznaje się za swoje. Potem zaczyna się działać zgodnie z nimi. W pewnym momencie dochodzi do podziału: my – oni. My-członkowie grupy, jesteśmy lepsi niż Ci, którzy do tej grupy nie należą. Jest to podłoże różnego rodzaju konfliktów ale i stereotypów, co widać na przykładzie subkultur etnicznych (Romowie, mniejszość niemiecka). Trudno jednoznacznie wskazać jak dochodzi do tworzenia subkultur. Trzeba na to patrzeć jak na naturalny proces związany z krystalizowaniem się i trwaniem społeczeństw. Ludzie  chcą być razem, ale nie na zasadzie przypadku, szukamy osób podobnych do nas. To podobieństwo może wynikać z zainteresowań, ze względu na gatunek muzyczny, sport, styl życia, etniczność, wykonywany zawód.

M.S.: Jakie są szanse albo zagrożenia związane z istnieniem subkultur?

M.P.: To jest bardzo ciekawe pytanie, ale jest w nim ukryte założenie, że są jakieś zagrożenia, szanse. Uważam, że jest to błędne założenie. Jeśli mielibyśmy mówić o jakichkolwiek zagrożeniach, to raczej w kontekście konsekwencji działań jakie podejmują członkowie tej grupy. Dlaczego subkultura sama z siebie miałaby być zagrożeniem, skoro jest naturalną częścią społeczeństwa, czymś nieodzownym, powszechnie obecnym? Jeżeli powstaje społeczeństwo, to ono się naturalnie wewnętrznie dzieli, bo ludzie są różni. Subkultura nie powinna być traktowana jako zagrożenie lub szansa. Ona po prostu jest. Subkultury pozwalają wyróżnić się, wyrazić siebie i swoje poglądy religijne, polityczne, związane z popkulturą. Subkultury pozwalają być kreatywnym, oryginalnym, powodują, że społeczeństwo nie jest monolitem. Jeśli przyjmiemy, że każdy z nas jest inny i ta inność wynika z bardzo różnych kwestii, to tym samym trudno byłoby oczekiwać, że w tej różności będziemy jak monolit (społeczeństwo niepodzielone, wszyscy działają jako jeden front). Ja bym nie twierdziła, że subkultury są szansą czy zagrożeniem. Po prostu są.

M.S.: Czy chciałaby Pani powiedzieć coś jeszcze o co nie zapytałam?

M.P.: Ciekawy jest wątek subkultur w odniesieniu do grup zawodowych. Kiedy umawiałam się z panią na wywiad to od razu pomyślałam o subkulturze socjologicznej. Socjologia jako kategoria zawodowa. Elementy wskazujące na to, że jest to odrębny świat. Najbardziej wyraźnym tego przejawem jest  socjolekt, zespół pojęć, którymi socjologowie się posługują, kwestia wyobraźni, specyficzny sposób patrzenia na społeczeństwo, to, że unikamy mocnych tez, że coś jest zagrożeniem albo szansą. Gdyby podnieść refleksję nad tym co różni poszczególne zawody, to odnosząc to do subkultur można by bardzo łatwo zanalizować i np. pokazać czym ja się różnię od pani – pani jako przyszła dziennikarka, ja jako socjolog. Jeśli oderwiemy subkultury od subkultur młodzieżowych, to są one wszechobecne. Pani pewnie należy albo stara się należeć do subkultury dziennikarzy, ale jestem przekonana, że należy pani także do innych np. towarzyskich, w których pani współdziała.

wtorek, 28 lutego 2012

Skąd się to wzięło?


Po niedługiej przerwie witam ponownie :)

Dziś napiszę nieco o korzeniach gotyku.
To czym gotyk jest teraz, kształtowało się od bardzo dawna. Początkowo był to styl w architekturze i sztukach plastycznych średniowiecza, ukształtowany w XII wieku we Francji. Gotyk związany był z kulturą rycerską, mieszczańską i dworską. Główne ośrodki  reprezentujące styl to Francja, Niemcy, Austria, Czechy, Anglia, Hiszpania, Włochy i Polska (szczególnie miasta: Kraków, Wrocław, Toruń, Gdańsk, Poznań, Gniezno i  Malbork).

Architektura
-w założeniu twórców odzwierciedlenie boskiej natury, wielbienie Stwórcy
-wykorzystanie łuku ostrego (sklepienia, wielkie otwory okienne)
-strzeliste formy
-bogactwo
-skomplikowanie i ozdobność bryły
-wykorzystanie elementów konstrukcyjnych w celach zdobniczych

Katedra w Reims (Francja)









Zamek krzyżacki w Malborku




 Malarstwo i rzeźba
-chęć pokazania człowieka takim jakim jest naprawdę (w wyglądzie, odczuciach, otoczeniu) 
-duża ekspresja
-skłonność do deformacji i wydłużania postaci ludzkich
-ostre, wyraziste kolory
-tematem twórczości głównie sceny z Nowego Testamentu (m.in. sceny męki i tortur)
 
Jan van Eyck 'Madonna kanclerza Rolin'

Rogier van der Weyden 'Portret młodej kobiety'

Wit Stwosz - Ołtarz Zaśnięcia NMP (Mariacki) w Krakowie

Claus Sluter - Studnia Mojżesza



Literatura
Gotycyzm - nurt literacki powstały w angielskiej prozie XVIII wieku, dążył do przywrócenia rangi i znaczenia utworom średniowiecznym
Powieść gotycka / powieść grozy / czarny romans - przedstawiała wizję świata nieuporządkowanego, pełnego zjawisk nadprzyrodzonych, nawiązując do średniowiecznych legend i kronik, rozgrywała romansowe perypetie fabuły w mrocznej scenerii dawnych zamków, w atmosferze tajemniczości, napięć, gwałtownych uczuć i okrucieństwa, wśród duchów, wampirów, zbrodniarzy o demonicznej sile zła.


Zainteresowanie gotykiem miało miejsce nie tylko w średniowieczu. Także w innych epokach twórcy zajmowali się tym stylem i dodając własną twórczość zmieniali i poszerzali pojęcie 'gotyk'. Warto zwrócić uwagę na to co było gotyckie i jednocześnie wspólne dla różnych epok. 
  
Tematyka śmierci (śmierć jako wyzwolenie duszy), duchowość, indywidualizm, przewaga uczuć nad rozumem, wolność, zjawiska nadprzyrodzone, tęsknota, smutek, dekadentyzm, melancholia - tak można określić gotyk, ale też zainteresowania i nastroje twórców i odbiorców żyjących w różnych epokach, przede wszystkim średniowieczu, baroku, romantyzmie, modernizmie, a także w czasie wojny i okupacji.





Mam nadzieję, że nie zanudziłam Was tą dawką historii :)
Nie pozostaje mi nic innego jak prosić o komentarze i zaprosić do ponownego odwiedzenia mojego bloga :)

Paa :)