czwartek, 29 marca 2012

Subkultura gotycka

 Witam:)

Dziś krótko o subkulturze gotyckiej.

Jej korzenie sięgają lat 80. i postpunkowej nowej fali. Określenie 'gotycki' bierze się od skojarzenia z najmroczniejszym okresem w historii cywilizacji.
Goci to grupa o szerokich, czasem skrajnie różnych zainteresowaniach. Zafascynowani są etosem średniowiecznego rycerstwa, wojny, heroicznej śmierci, mistycyzmem (również chrześcijańskim), przepowiedniami apokaliptycznymi, mitologią. W obszarze ich zainteresowań są także magia, okultyzm, wampiryzm, demonologia, parapsychologia. Te mroczniejsze elementy są jednak często traktowane jedynie powierzchownie, jako oprawa.


(niespodzianka.pl)

(mirabella.pl)

Najważniejszym wyznacznikiem subkultury jest muzyka. Ta, której słuchają goci bywa bardzo zróżnicowana. Przykłady nurtów związanych z gotykiem to: cold wave, dark wave, różne rodzaje rocka i metalu (dark, gothic, doom, symfoniczny, progresywny), muzyka industrialna czy industrialno-elektroniczna.
Określenie 'muzyka gotycka' po raz pierwszy zostało użyte w stosunku do The Doors i Davida Bowiego. Za prekursora gatunku uważa się -wykonujący cold wave- zespół Bauhaus. Inni reprezentanci muzyki gotyckiej to: Joy Division, X-Mal Deutschland, Clan of Xymox, Dead Can Dance, The Cure, Lacrimosa, The Sisters of Mercy.
Jedną z pierwszych w Polsce i do tej pory najważniejszą grupą reprezentującą muzykę gotycką jest zespół Closterkeller. Z polskich wykonawców warto zwrócić uwagę także na Artrosis.

Closterkeller - Agnieszka

Artrosis - Szmaragdowa Noc

Goci zainteresowani są także literaturą, sztuką i filmem. 'Dracula', 'Nosferatu', 'Frankenstein' to tytuły bliskie gotom.
 
W popularyzacji gotyku w Polsce dużą rolę odegrał dziennikarz Programu III Polskiego Radia Tomasz 'Nosferatu' Beksiński.
 Dla polskich (i nie tylko) gotów ważnym wydarzeniem jest coroczny festiwal Castle Party organizowany na zamku w Bolkowie. Innym popularnym festiwalem jest Wave-Gotik-Treffen w niemieckim Lipsku.

Oprócz zróżnicowanej muzyki, różny jest także wygląd gotów. Niektórzy wybierają klasyczne stroje inspirowane średniowieczem czy XIX-stym wiekiem (rozkloszowane suknie, koszule z żabotami), gdzie dominuje czerń z dodatkiem czerwieni i fioletu. Inni wolą krzykliwe, kolorowe, futurystyczne kreacje.
Jeśli chodzi o makijaż to często spotykana jest bardzo blada twarz, krwistoczerwone usta, ciemny i wyraźny obrys oczu, czarne paznokcie, włosy raczej czarne (choć bywają też blond, czy rude) i raczej długie.
 Członkowie subkultury gotyckiej często bywają myleni z metalowcami czy satanistami, ze względu na swój mroczny wizerunek, który dla laików wydaje się być taki sam we wszystkich tych grupach.



(zapytaj.onet.pl)

(zoe-delay.de)

(szokblog.pl)


Goci mają dystans do świata. Reprezentują postawę namiętną, romantyczną. Są uważani (lub uważają się) za osoby (nad)wrażliwe, delikatne, niezrozumiane. Słuchają muzyki, chodzą na koncerty, prowadzą pamiętniki internetowe, w których nadają sobie imiona, pseudonimy.

Subkultura gotycka jest trudna do zdefiniowania. Niektórzy uważają nawet, że coś takiego nie istnieje, że to tylko muzyka i ubiór, ale żadna głębsza ideologia. Goci mają różnorodne upodobania, co objawia się przede wszystkim skrajnie różnym wyglądem i skrajnie różnym upodobaniom muzycznym.





6 komentarzy:

  1. No to ja jednak pasuje do subkultury gotyckiej ;) choć dużo osób się wykłóca ze mną o to...

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślałam, że bardziej pasuję do subkultury punk-rockowej, ale najwyraźniej bliżej mi do subkultury gotyckiej.

    OdpowiedzUsuń
  3. Myślałam, że bardziej pasuję do subkultury punk-rockowej, ale najwyraźniej bliżej mi do subkultury gotyckiej.

    OdpowiedzUsuń
  4. A ja uważam się za członka subkultury gotyckiej odkąd sięgam pamięcią :) mam pojęcie o historii tej kultury, podane tu informacje są zgodne z prawdą.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja tez należę do gotów ale mam znajomych metali i satanistów i są super pozdrawiam😉😈

    OdpowiedzUsuń