wtorek, 28 lutego 2012

Skąd się to wzięło?


Po niedługiej przerwie witam ponownie :)

Dziś napiszę nieco o korzeniach gotyku.
To czym gotyk jest teraz, kształtowało się od bardzo dawna. Początkowo był to styl w architekturze i sztukach plastycznych średniowiecza, ukształtowany w XII wieku we Francji. Gotyk związany był z kulturą rycerską, mieszczańską i dworską. Główne ośrodki  reprezentujące styl to Francja, Niemcy, Austria, Czechy, Anglia, Hiszpania, Włochy i Polska (szczególnie miasta: Kraków, Wrocław, Toruń, Gdańsk, Poznań, Gniezno i  Malbork).

Architektura
-w założeniu twórców odzwierciedlenie boskiej natury, wielbienie Stwórcy
-wykorzystanie łuku ostrego (sklepienia, wielkie otwory okienne)
-strzeliste formy
-bogactwo
-skomplikowanie i ozdobność bryły
-wykorzystanie elementów konstrukcyjnych w celach zdobniczych

Katedra w Reims (Francja)









Zamek krzyżacki w Malborku




 Malarstwo i rzeźba
-chęć pokazania człowieka takim jakim jest naprawdę (w wyglądzie, odczuciach, otoczeniu) 
-duża ekspresja
-skłonność do deformacji i wydłużania postaci ludzkich
-ostre, wyraziste kolory
-tematem twórczości głównie sceny z Nowego Testamentu (m.in. sceny męki i tortur)
 
Jan van Eyck 'Madonna kanclerza Rolin'

Rogier van der Weyden 'Portret młodej kobiety'

Wit Stwosz - Ołtarz Zaśnięcia NMP (Mariacki) w Krakowie

Claus Sluter - Studnia Mojżesza



Literatura
Gotycyzm - nurt literacki powstały w angielskiej prozie XVIII wieku, dążył do przywrócenia rangi i znaczenia utworom średniowiecznym
Powieść gotycka / powieść grozy / czarny romans - przedstawiała wizję świata nieuporządkowanego, pełnego zjawisk nadprzyrodzonych, nawiązując do średniowiecznych legend i kronik, rozgrywała romansowe perypetie fabuły w mrocznej scenerii dawnych zamków, w atmosferze tajemniczości, napięć, gwałtownych uczuć i okrucieństwa, wśród duchów, wampirów, zbrodniarzy o demonicznej sile zła.


Zainteresowanie gotykiem miało miejsce nie tylko w średniowieczu. Także w innych epokach twórcy zajmowali się tym stylem i dodając własną twórczość zmieniali i poszerzali pojęcie 'gotyk'. Warto zwrócić uwagę na to co było gotyckie i jednocześnie wspólne dla różnych epok. 
  
Tematyka śmierci (śmierć jako wyzwolenie duszy), duchowość, indywidualizm, przewaga uczuć nad rozumem, wolność, zjawiska nadprzyrodzone, tęsknota, smutek, dekadentyzm, melancholia - tak można określić gotyk, ale też zainteresowania i nastroje twórców i odbiorców żyjących w różnych epokach, przede wszystkim średniowieczu, baroku, romantyzmie, modernizmie, a także w czasie wojny i okupacji.





Mam nadzieję, że nie zanudziłam Was tą dawką historii :)
Nie pozostaje mi nic innego jak prosić o komentarze i zaprosić do ponownego odwiedzenia mojego bloga :)

Paa :)

poniedziałek, 27 lutego 2012

Przywitanie

Witam! :)

Ten blog powstał jako realizacja zadania które dostałam na studiach - założenie i prowadzenie bloga o dowolnej tematyce. Jako temat wybrałam gotyk i mam nadzieję, że z końcem semestru nie przestanę publikować postów :)


Gotyk - co to jest?

Ale co to właściwie jest ten gotyk? Okazuje się, że opcji może być wiele. Przeprowadziłam wśród znajomych małą sondę. Mieli oni odpowiedzieć na pytanie 'z czym kojarzy Ci się słowo "gotyk"? '. Odpowiedzi były różne.
Większości z moich rozmówców gotyk kojarzył się z czernią, mrokiem, czymś ciemnym. Niektóre wypowiedzi były bardzo szczegółowe :) Architektura: ciemne zamki, kościoły, katedry, długie okna, sklepienia żebrowe, wysokie wieżyczki, witraże, kopuły (oraz gotyckie odrzwia ;P). Wiele odpowiedzi dotyczyło wyglądu. A więc styl ubierania się-czerń, (krwista) czerwień, falbanki, koronki, długie spódnice, siatkowe bluzki, buty na koturnie, poszarpane sukienki, gorsety. Dodatki do ubioru to ciężka biżuteria, gotycki krzyż, ćwieki, plecak-trumienka :P Natomiast makijaż-ciężki, usta pomalowane czarną szminką.
Poza tym gotyckie są: rodzaj muzyki, chór gregoriański, organy, wokale Tarji Turunen, Sharon den Adel czy Simone Simons. Jeśli chodzi o epoki to wśród odpowiedzi pojawiły się średniowiecze i barok. Padały też określenia takie jak: klimaty cmentarne, coś chłodnego, lekkiego, goci, gra internetowa, zakon, styl w malarstwie, Nosferatu, Dracula, symbole, czarny kot :)
Jak widać gotyk jest czym innym dla każdego.
A Wam z czym kojarzy się gotyk?
Ja nie mam zamiaru tworzyć jednej definicji gotyku ani spierać się o to czy dane skojarzenie jest dobre czy złe. Dla mnie gotyk to rozległe pojęcie, ale to przede wszystkim twórczość (szczególnie muzyka), ubiór, makijaż, wystrój, tajemniczość, fantastyczne postacie,... Nie jestem gotką, ale podobają mi się niektóre przejawy gotyku i wybieram z niego co chcę.

Na tym blogu chciałabym podzielić się z Wami wybranymi przeze mnie elementami gotyku. Będę polecać pozytywne aspekty tego ciekawego klimatu. Dlatego zachęcam wszystkich do lektury, słuchania i oglądania tego co prezentuję, oraz dzielenia się własnymi przemyśleniami i uwagami. Jestem również otwarta na propozycje tematów do poruszenia na blogu :)

Chcę zaznaczyć, że blog będzie ulegał zmianie, więc na razie proszę o wybaczenie za jego tymczasowy, roboczy wygląd :)

Paa ;)


P.S.: Na koniec piosenka przez którą jakiś czas temu miałam Syndrom Zapętlenia Jednego Utworu. Jej text jest, uważam, bardzo gotycki (ach, te 'odrzwia' :D).
Z dedykacją dla Oli :)
Piosenka